Absolwenci naszej szkoły dzielą się wiedzą….

Krok po kroku przeszli procedury dotyczące obsługi wylatujących pasażerów oraz drogi ich bagażu. Następnie  mogli obserwować startujące i lądujące samoloty oraz pracę koordynatora ruchu naziemnego, czyli jednych z najbardziej charakterystycznych pracowników bydgoskiego lotniska. Można ich rozpoznać po żółtym kombinezonie. Najczęściej mówi się o nich „marszałkowie”, ale  popularnym określeniem jest również „follow me”, od takiego samego zwrotu na kamizelkach i samochodach.

 

To właśnie jednym z nich jest nasz absolwent Janek, który swój rozwój zawodowy po ukończeniu naszej szkoły rozpoczął od pracownika obsługi pasażerów, obecnie pracuje na stanowisku koordynatora ruchu naziemnego tzw. „marszałka”. Drugi absolwent naszej szkoły, Krystian pracuje na stanowisku pracownika obsługi samolotów.

Nasi absolwenci przekazali naszym przyszłym technikom lotniskowych służb operacyjnych sporą dawkę wiedzy o ich codziennej pracy na lotnisku, jak również na temat  kwalifikacji i umiejętności dla tych stanowisk pracy  oraz warunków rekrutacji.

 

Celem spotkania było pokazanie uczniom  specyfiki poszczególnych stanowisk pracy na bydgoskim lotnisku. Organizując to spotkanie, nauczycielom przedmiotów zawodowych nie chodziło 
o przytaczanie teorii, lecz  o umiejętności przekazane w realnym środowisku pracy  przez pracowników portu lotniczego, tym bardziej przez naszych absolwentów.

 

Ponadto celem tego  spotkania, poza walorem dydaktycznym, było również zbieranie informacji o losach naszych absolwentów, co ma znaczenie w kontekście monitorowania ich aktualnej sytuacji życiowej. To pokazuje, że pomimo upływu czasu oraz rozpoczęcia dorosłego życia, istnieje silna więź pomiędzy nauczycielami przedmiotów zawodowych a byłymi uczestnikami ich zajęć.

 

Wizyta na lotnisku dała nam wyobrażenie o pracy w obsłudze naziemnej, pracy „marszałka” oraz innych miejscach na co dzień niedostępnych dla podróżujących.

 

Młodzież miała okazję z bliska przyjrzeć się, jak wygląda praca, do której przygotowuje ich szkoła.

Uczniowie na bydgoskim lotnisku podczas praktyk zawodowych zapoznali się przekazywaną im wiedzą w wydaniu praktycznym, a przy okazji mieli okazję zobaczyć "od kuchni", jak funkcjonuje lotnisko.